Másodfokú hőségriasztás lép életbe az ország egész területén 2026. június 20-án, szombaton 0 órától. A hőségriasztás várhatóan június 23-án, kedden 24 óráig marad érvényben.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ országos tisztifőorvosi tájékoztatása szerint a döntést a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzési adatai alapján hozták meg.
Közintézményeket is tájékoztatni kell
A tájékoztatásban arra kérik a polgármestereket, hogy a hőségriasztás elrendeléséről értesítsék az illetékességi területükön működő közintézményeket, köztük az oktatási, nevelési és szociális intézményeket.
Erre azért van szükség, hogy az intézmények időben megtehessék a szükséges intézkedéseket a lakosság, a gyermekek, az idősek és a sérülékenyebb csoportok védelme érdekében.
A tájékoztatás szerint a tartósan magas hőmérséklet egészségügyi problémákat okozhat, egyes helyeken pedig akár az infrastruktúra bizonyos elemeinek, például az áram- és vízellátásnak, valamint a közlekedésnek az átmeneti működési zavarait is eredményezheti.
Fokozott figyelemre van szükség
A hőség idején különösen fontos a megfelelő folyadékbevitel, a tűző nap kerülése és az, hogy a legmelegebb órákban lehetőség szerint ne végezzünk megterhelő fizikai munkát.
Érdemes figyelni az idősekre, a kisgyermekekre, a krónikus betegekre és azokra is, akik egyedül élnek. A nagy melegben a szervezet gyorsabban kimerülhet, ezért a pihenés, az árnyékos helyek keresése és a rendszeres vízfogyasztás ilyenkor különösen fontos.
Az országos tisztifőorvosi tájékoztatás szerint, ha az előrejelzési adatok változnak, a hőségriasztás esetleges hosszabbításáról újabb tájékoztatást küldenek. Ennek hiányában a riasztás 2026. június 23-án, kedden 24 órakor automatikusan érvényét veszíti.
Forrás: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, országos tisztifőorvosi tájékoztatás.
Kiemelt képünk mesterséges intelligencia által generált illusztráció.





