A rendőrség nyomozott a gólyák ügyében
Az első híresztelések szerint Bácsalmáson, a Kossuth Lajos és Toldi utca kereszteződésében található fészkelő gólyákra lövést adhattak le, legalábbis egy helyi lakos lehetséges légfegyver hangjára figyelt fel, majd egy, az árokból felszálló gólyát látott. Az esetről értesítették Tamás Ádám természetvédelmi őrkerület-vezetőt (Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság), aki rögtön megnézte a gólyákat, és szólt az ügyről Németh Balázs polgármesternek, aki pedig azonnal jelentette az esetet a rendőrségnek. Eközben Koncsek Zoltán, bácsalmási mezőőr is utánajárt a rejtélyes lövésnek.
A rendőrség megkezdte az információgyűjtést, és kivonult a helyszínre. Részletesen kikérdezték a fészek közelében élőket, valamint meghallgatták a helyiek beszámolóit. Ugyanakkor a közösségi médiában is heves indulatok szabadultak el, és számos elmélet keletkezett arról, hogy mi történhetett?
Az esetről kérdeztük a Bácsalmási Rendőrőrs parancsnokát, Bilinovics Ferenc alezredest, aki megerősítette, hogy a rendőrség nem indított végül büntetőeljárást az ügyben, hiszen a nyomozás során nem derült fény olyan bizonyítható cselekményre, amely lehetővé tette volna az eljárást. Nem találtak tetemet, és a madarakon sem voltak látható sérülések. A gólyapár jelenleg is használja a fészket. A rendőrség továbbra is kiemelt figyelmet fordít a gólyákra, mivel a madárfaj hazánkban a fokozottan védett fajok közé tartozik.
Bármely tevékenység, amely szándékosan veszélyezteti vagy elpusztítja ezeket a madarakat, bűncselekménynek minősül, és 2-5 év szabadságvesztéssel büntethető. Amennyiben bizonyíthatóvá válik a bűncselekmény, vagy tettenérés történik, az elkövetőt mindenképpen eljárás alá vonják.
Tamás Ádám természetvédelmi őrtől megtudtuk, hogy a fészket tavaly építették, és egy bajai gyűrűzött fiatal gólya és párja lakta. Azonban a költésük sikertelen volt.
Számos oka lehet annak, ha a gólyák költése meghiúsul, a leggyakoribb ok az, hogy a madarak még túl fiatalok vagy megzavarják őket ebben az időszakban. Idén egy új gólyapár érkezett a fészekbe, azonban felmerült a gyanú, hogy a költés nem lesz sikeres, mivel mindkét gólya állt a fészekben, amikor legutóbb megnézték őket, ez pedig azt jelenti, hogy feltételezhetően nincs tojás alattuk.
A természetvédelmi szakember elmondása szerint természetesen előfordulhat késői költés is, de minden nappal csökken a sikeres keltetés esélye. Ádám és csapata figyelemmel kísérik a városban fészkelő gólyákat és megtesznek minden óvintézkedést az állatok védelmének és nyugalmának érdekében. Tavaly éppen ennél a fészeknél sikerült elérni a szolgáltatónál, hogy a villanyoszlopok madárbaráttá váljanak, csökkentve ezzel a potenciális áramütés lehetőségét, illetve a jelenlegi eset kapcsán Németh Balázs polgármester úrral arra kérték a rendőrséget, hogy gyakrabban járőrözzenek a fészkek utcáiban.

Koncsek Zoltán mezőőr is alaposan utánajárt az ügynek.
Felkerestem a lakókat, és beszéltem az érintettekkel. A tények és a híresztelések nem fedik egymást. A valóságban az egyik helyi lakos egy puffanást hallott, kinézve pedig egy, röptében alábukó, majd felfelé szálló gólyát látott. Azonban szó sincs arról, hogy bizonyíthatóan célzott lövést adtak le a madárra, amely aztán a fészekből az árokba zuhant volna. A híresztelés azért sem állja meg a helyét, mert egy lövés és egy ekkora zuhanás után valószínűtlen, hogy sértetlen maradt volna a gólya, illetve utána még el is repült volna. Bár az igaz, hogy egy időre elhagyta a pár a fészket, azonban azóta ismét birtokba vették azt. Gyakran járok arra, és ellenőrzöm őket. Bízunk benne, hogy lesz sikeres költése a párnak.
Azért is fontos a gólyák védelme, mert a térségben jelentős számban találhatók meg ezek a védett madarak. A városban jelenleg 6 pár fészkel, a szomszédos Madaras pedig a legtöbb gólyával rendelkező település a bácskai régióban, 12 párral, míg országosan Akasztó vezeti a listát jelenleg 25 költő pár gólyával, tudtuk meg Tamás Ádámtól.
Arról, hogy lövés történt vagy esetleg más okozta a légfegyver hangjához hasonlító zajt, nincs információnk, azonban arról meggyőződhettünk, hogy a gólyák védelme kiemelt figyelmet kap a rendőrség, a természetvédelmi szakemberek és az önkormányzat részéről is. A fészkek körüli járőrözés és az állatok érdekében tett intézkedések remélhetőleg hozzájárulnak a gólyapárok biztonságához és sikeres költéséhez.
