Március 6-án ünnepeljük a Logopédia Európai Napját, melyhez idén is csatlakozik a bácsalmási szakszolgálat
A kommunikáció életünk alapvető része, melynek zavaraival küzdenek sokan, főként a legkisebbek. Vannak azonban szakemberek, akik hivatásuknak tekintik e nehézségek leküzdését – ők a logopédusok, gyógypedagógusok, fejlesztőpedagógusok, akik a Bács-Kiskun Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Bácsalmási Tagintézményében nap mint nap dolgoznak gyermekeink jövőjéért.
Segítő kezek a fejlődés útján
A 2014-ben létrejött intézmény tevékenysége rendkívül sokrétű. Ahogy Végh Lászlóné tagintézményvezető elmondta, a korai fejlesztéstől a nevelési tanácsadáson át a logopédiai ellátásig számos területen nyújtanak szakszerű támogatást. Emellett járási szakértői bizottsági tevékenységet végeznek, gyógytestnevelést biztosítanak és tehetséggondozással is foglalkoznak.
Törekvésünk olyan szakszolgálati feladatellátás, mely a leghatékonyabb munkavégzésre koncentrál, mindig a gyermek és a szülő szükségleteihez igazodva
hangsúlyozta a tagintézményvezető.
Szakmai összhang a gyermekekért
A sikeres fejlesztőmunka kulcsa a különböző szakterületek összehangolt együttműködése. A szakszolgálat szoros kapcsolatot ápol a bölcsődékkel, óvodákkal, iskolákkal, valamint a Védőnői Szolgálattal és a Családsegítő Központtal is.
Az intézmény nyitottsága is figyelemre méltó: rendszeresen szerveznek fogadóórákat, szakmai fórumokat, találkozókat és nyílt napokat, hogy minél szélesebb körben bemutathassák szolgáltatásaikat, munkájukat.
A beszéd ünnepnapja
A Logopédia Európai Napját március 6-án ünnepeljük – 2004 óta az Európai Unió Logopédusainak Állandó Bizottsága kezdeményezésére. Magyarországon 2012-től tartanak e napon rendezvényeket, melyeknek célja, hogy felhívják a figyelmet a kommunikációs zavarok sokféleségére és azoknak az életminőségre gyakorolt hatásaira.
Idén a Bácsalmási Tagintézmény is gazdag programkínálattal készül: Noll Andrea okleveles gyógypedagógus, logopédus a járás több óvodájában tart nyílt foglalkozásokat, amelyeken a szülők betekintést nyerhetnek a logopédiai fejlesztés folyamatába. A korai és preventív ellátásban dolgozó szakemberek nyelvtornákkal, hangutánzó feladatokkal színesítik a fejlesztést, míg a nevelési tanácsadás területén az óvodásokkal a fonológiai tudatosságot erősítik. Végh Lászlóné gyógypedagógus, a szakszolgálat vezetője délután meseterápiás foglalkozásokat tart óvodás és kisiskolás korcsoportok számára.