Azért, hogy az ünnep melege ne legyen az otthona veszte, fontolja meg és tartsa be a következő tanácsokat!
- A karácsonyi ünnepek közeledtével sajnos minden évben bekövetkeznek tragikus események: karácsonyfa tüzek, gyertya lángjától keletkezett tüzek, konyhai sütés, főzés kapcsán keletkezett tűzesetek.
Először is nagy segítség lehet, ha felszerel egy pár ezer forintért kapható tűzjelző berendezést (füstérzékelőt) ami a tűz korai szakaszában hangos jelzéssel figyelmeztet a bajra.
A karácsonyfa
Olyan fát válasszon, amelynek tűlevelei friss, zöld színűek és nem hullanak. A fenyőfát úgy helyezze el, hogy ne tudjon elborulni (megfelelő talp vagy állvány használata). Lehetőleg olyan talpat használjon ahol lehetőség van a fa öntözésére. Így hosszabb ideig friss marad ugyanis a kiszáradt fenyő rendkívül tűzveszélyes.
A fenyőfa világítása
Csak olyan világítást használjon amelyet szaküzletben, megbízható helyen vásárol. Cserélje ki az izzósort, ha a vezeték kopott, sérült vagy az izzók lazák. Gyertyát vagy csillagszórót soha ne használjon a fenyőfán. Ne hagyja fát kivilágítva ha nincs a közelében.



Ha egy karácsonyfa meggyullad, annak – a gyors tűzterjedés miatt – szinte minden esetben komoly következménye lesz.
Elhelyezés
Minden hőforrástól tartsunk elegendő távolságot (legalább 2 méter).
A fát úgy helyezzük el a helységben, hogy ne akadályozza a közlekedést és a kijárat megközelítését.

A gyertyagyújtás előtt a gyertyákat mindig nem éghető anyagból készült alátétre – kerámia, fém csészealj, vagy tányér – tegye. A gyertya mindig stabilan álljon, ne tudjon eldőlni, és a gyertya közeléből távolítson el minden éghető anyagot minimum 30 cm távolságra. Az égő gyertyát soha ne hagyja felügyelet nélkül, ez fokozottan igaz akkor, ha gyerek van a közelben.
A hagyományos, gyufával meggyújtott gyertya helyett egy jóval biztonságosabb megoldás az elemmel működő „gyertya”.
Első pillanatban az jut az ember eszébe, hogy kizárt, hogy ilyen „gyertyát” használjak a hagyományos, melegre emlékeztető, csodálatos, illatos, meghitt gyertyák helyett.
A hagyományos, gyertyával történő világítást is szépen-lassan felváltotta az izzólámpa. A mai csillárok sokszor olyan alakúak, mint egy több ágú gyertyatartó, bennük gyertya alakú izzóval. Ez manapság már elfogadott és nem utolsó sorban tűz keletkezésének szempontjából sokkal biztonságosabb. A hazánkban kapható elemmel működő gyertyák általában LED izzóval rendelkeznek, aminek narancssárga, vagy sárga fénye utánozza a gyertya lángjának lobogását és árban sincs jelentős különbség.
A konyha bár nem csak az ünnepek alkalmával lehet tűzveszélyes terület de ebben az időszakban gyakrabban történik baj. Fontos, hogy a tűzhelyen készülő ételt ne hagyja felügyelet nélkül, még pár percre sem. A tűzhelyen felejtett olaj, zsír, ha kigyullad, a legjobb megoldás, ha letakarja az edényt a fedelével, így a tűz nem kap oxigént és elalszik. Az ilyen tüzeket vízzel semmiképpen ne oltsuk, mert a forró olaj szétfröccsen és meggyújtja a környezetét is.
Továbbá fontos, hogy feszültség alatt lévő elektromos berendezés közelébe vizet tűz oltására szintén ne használjon mert áramütést szenvedhet.
Kezdeti tűz oltására jó megoldás lehet a kereskedelmi forgalomban kapható tűzoltó készülékek (porral oltó, CO2 oltó) megvásárlása. Ezek az eszközök viszonylag sokáig (típustól függően) készenlétben tarthatók gondozás nélkül. Ha már nagyobb kiterjedésű a tűz, ne próbálja eloltani. Hívja a 112 segélyhívót.
Áldott, békés, biztonságos karácsonyi ünnepeket kíván a Bácsalmás Önkormányzati Tűzoltó Parancsnokság nevében.
Dózsai Róbert
parancsnok