A bácsalmási rendezvények színpadán rendszeresen feltűnik egy fiatal, tehetséges harmonikás, akinek játéka mindig megragadja a közönség figyelmét. Mikó Norbert neve már ismerősen cseng a helyiek körében, hiszen fellépéseivel rendre színesíti a város kulturális életét. Kíváncsiak voltunk, ki is valójában a fiatal tehetség, így leültünk vele egy beszélgetésre, hogy közelebbről megismerhessük a harmonika mögött rejtőző személyiséget és történetet.

Mikor és hogyan kezdtél el harmonikázni?
2019 januárjában kezdtem el zenélni, amikor a Madarasi Harmonikások Alapítvány zenekara harmonikatanfolyamot hirdetett, melyet Raits Károly tartott. Karcsi bácsi azóta is heti rendszerességgel tanít engem.




Mi inspirált arra, hogy ezt a hangszert válaszd?
Gyerekkorában édesapám is tanult harmonikázni és a nagyszüleimnél megvolt a hangszere. Kiskorom óta érdekelt, ezért többször játszhattam rajta, próbálgattam a hangját. Már akkor nagyon tetszett.
Mennyi időt töltesz gyakorlással hetente?
Napi rendszerességgel gyakorlok. Általában 1-2 órát, de Karcsi bácsival a zeneórákon előfordul, hogy akár 2-3 órát is zenélünk együtt.
Hogyan egyezteted össze a fellépéseket az iskolai kötelezettségeiddel és a harmonikaórákkal?
Karcsi bácsival minden tanév elején az órarendhez igazítjuk a zeneórákat. A fellépések legtöbbször hétköznap délután vagy hétvégén vannak, ha véletlenül tanítási időben van, az iskola azzal támogat, hogy elmehetek ezekre a fellépésekre.
Milyen érzés, hogy szinte minden helyi rendezvény állandó fellépője vagy?
Jó érzés, mert ez valószínűleg azt jelenti, hogy tetszik a szervezőknek a zeném.
Édesanyád gyakran elkísér a fellépéseidre. Hogyan segít téged a családod a zenei pályafutásodban?
Igen, édesanyám szinte minden fellépésemen ott van, és sokszor készít videót is ezekről. Nagy köszönettel tartozom a családomnak, hiszen mindent, ami a zenélésemhez szükséges azt megvásárolják, legyen az kotta, kottatartó, hangszer javítása, Illetve minden fellépésemre elvisznek.
Mi jelenti számodra a legnagyobb kihívást a fellépések és a gyakorlás során?
Az igazi kihívást az jelenti számomra, hogy igyekszem minden fellépésemen valami új dalt játszani. Ehhez sokszor sokáig kell keresnem a megfelelő kottát, hogy a tudásomhoz képest a legszebben tudjam eljátszani.
Kapsz honoráriumot a fellépéseidért?
Igen, mindig kapok ajándékot, csokoládét, gyümölcsöt, vásárlási utalványt, oklevelet vagy emléklapot.
Részesülsz valamilyen támogatásban a zenei tanulmányaidhoz?
Tanulmányaimat leginkább a család támogatja. Nagyon nagy köszönettel tartozom Fekete Róbertné (Müller Anitának) és családjának, hogy nekem ajándékozták ezt a csodálatos hangszert, ami Anita édesapjáé, Müller Istváné volt.
Karcsi bácsi mellett, sokat segít fejlődésemben Kéméndi Tamás harmonikaművész és tanár, aki a számára elküldött videókat véleményezi, elmondja és megmutatja, hogyan lehetne még szebben eljátszani egy dalt.
A szegedi Dél-Alföldi Harmonikabarátok Egyesületének titkára a bácsalmási születésű Ginál János Simon segítségével sok szegedi fellépésen is részt vehetek. A következő nagy rendezvényük 2024.10.06-án a szegedi Ifjúsági házban lesz, amin számomra is fellépést biztosítanak.
Mik a hosszú távú terveid a zenével kapcsolatban? Szeretnél hivatásos zenész lenni?
Természetesen szeretném magasabb szinten művelni a zenélést, mellette az egyik fő célom a harmonika, mint hangszer népszerűsítése.
2020 szeptemberében 3. helyezést értem el a Harmonikások Országos Társasága által rendezett versenyen. 2022 májusában én nyithattam meg a Kossuth Rádió Országjáró műsorának bácsalmási élő adását. Megtisztelő számomra, hogy az idei évben a madarasi hagyományos újévi koncerten a Madarasi Harmonikások Alapítvány zenekarában több száz ember előtt szólót játszhattam. 2023. február 1-én elindítottam a Norbi Harmonika nevű youtube csatornámat Nasz Dániel youtuber segítségével. Ezen a csatornán nézhetők meg a fellépéseimről készült videók.
Köszönjük az interjút! Sok sikert kívánunk a jövőbeni terveidhez!
