Ma Nincsevics Kyrával, a Kyra Dance Team fiatal vezetőjével beszélgetünk. A csapat nemrég kiemelkedő sikereket ért el a World Association of Majorette-sport and Twirling (WAMT) által rendezett crikvenicai világbajnokságon. Hét világbajnoki címet, egy második, egy negyedik és egy nyolcadik helyezést szereztek, bizonyítva tehetségüket és felkészültségüket a nemzetközi porondon.
Kyra, gratulálunk a csapat fantasztikus eredményeihez! Mesélnél nekünk részletesebben a crikvenicai világbajnokságon elért sikerekről?
Persze, tavaly is voltunk, akkor még csak egy-két gyerekkel és 4 koreográfiával. Idén 8 gyermekkel voltunk és 11 koreográfiával. A csapatos koreográfiával kezdeném: twirling csoportosunk érdemelte ki a világbajnoki címet, és a bot/pompon mix 2. helyezést ért el. A csapat legfiatalabb tagja, Csont Aisah 3 világbajnoki címet nyert el botban, pomponban és összesített eredményekben sikerült ezt a remek eredményt elérni. Varga Emília most lépett korosztályt, így sokkal idősebb ellenfelei is voltak, de nem hátrált meg, mindent beleadott: 3 világbajnoki címet (1 bot, 2 bot, összesített) és egy 4. helyezést ért el a pompon kategóriában. Neki volt a legtöbb ellenfele, 24 profi táncossal kellett megmérettetnie magát. Osztrogonácz-Cvetkovic Lana twirling bot kategóriában és duóban, ahol Varga Emíliával voltak párban, mindkettőben 3. helyezett lett. Pótz Dorina artistic szólóban a dobogó 2. fokára lépett fel. Sziráczki Patrícia, a csapat legidősebb tagja, 2 botban pedig egy 8. helyezést ért el.

Hány tagja van jelenleg a Kyra Dance Teamnek, és milyen korosztályokat képviseltek?
A tavalyi évet tudom alapul venni, mert a nyári szünetben van, aki nem jár, és szeptemberben nem kezdi újra. A tavalyi évben 110 aktívan táncoló táncos volt a Kyra Dance Teamben. Vannak mentoraink, akik segédkeznek nekünk, így tudunk minél hatékonyabbak lenni és szépen fejlődni 4 éves kortól egészen 16 éves korig. Van ovi korosztály 7 éves korig, kadett korosztály 8-12-ig, junior korosztály 12-15-ig és senior 15 – itt változó, meddig.
Hol tartjátok az edzéseket és gyakorlásokat? Milyen gyakran edzetek?
Az edzések hatékonyságát évekig próbálgattuk, hogyan is lehetne a legjobb az egyéni versenyzőknek, a csapatban táncolóknak és azoknak, akik csak hobbi szinten űzik. A tavalyi évben meg is találtuk rá a megoldást. Akik egyéniben és párosban táncolnak, heti 2 edzésük van, amikor szükséges 3, és a szülők megoldják, hogy áthordják más közeli településekre őket, hogy tudjanak ott is edzeni. Ez maximum 30 km, mert tudatosan minden helyszín, ahol jelen van a Kyra Dance Team, közel van egymáshoz. A csapat és hobbiként táncolóknak így nem kell heti kétszer jönni, és mást is csinálhatnak mellette. Először mindenhol heti 2 edzéssel működtünk, de nem volt rá igény, és fejlődésben sem értek el sokkal többet. Edzéseinket Bácsalmáson, Baján, Kisszálláson, Kiskunhalason és Ásotthalmon tartjuk.

Hogyan készültetek fel erre a világbajnokságra? Milyen speciális felkészülési stratégiákat alkalmaztatok?
A többi versenyen kicsit más a szabályzat, ezért erre a versenyre külön kellett készülnünk, nem beszélve arról, hogy a végleges döntés májusban született, hogy el tudunk menni. A 7 fős csapatot május elején raktuk össze és kezdtünk rá gyakorolni, kitalálni a koreográfiát. Életem első twirling csoportosa volt, ahol nem a klasszikus elemek kellenek, amiben felnőttem, hanem az akrobatika, az érzelem, a motívumok – egy teljesen új világ. Először Törökszentmiklóson adtuk elő, ahol felrobbantottuk vele a színpadot, nagyon tetszett a bíróknak, ez egy nagy löketet adott a VB-re. A mix is, ahol bot és pompon is jelen van, arra jó sokat készültünk, emeléseket vettünk át, amiket ritkán tartalmaznak a koreográfiáink. A VB előtt pedig 4-5 órás edzéseink voltak napi szinten.
Említetted, hogy jövőre terveztek mindkét magyar szövetséghez csatlakozni. Mit vártok ettől a lépéstől, és hogyan befolyásolhatja ez a csapat jövőjét?
Először is kell egy sportegyesület hozzá, azon vagyunk, hogy októberre ez kész legyen. Jelenleg a WAMT szövetségben vagyunk tagok, ezt mindenképp meg szeretnénk tartani, nagyon jó tapasztalataim vannak, és jövőre csoportosan is szeretnék ezekre a versenyekre menni. A két szövetség még ismeretlen számomra, igaz, gyerekként versenyeztem ezekben a szövetségekben, de az már 10 éve volt. Az elmúlt években is voltunk egy-két versenyükön, de a szabályzatokat még tanulgatjuk, ezért egyelőre biztosan csak a szólósok fognak részt venni ezeken az országos és Európa-bajnokságokon, de egy-két éven belül cél, hogy csoportjainkkal is versenyezzünk. Szeretünk új dolgokat meglátni, nyitott szemmel járni, de igen nehéz világ ez a sportág, és nem csak tudásilag, hanem lelkileg is fel kell készülni egy-egy versenyre. Ezt csoportként nagyon nehéz beléjük nevelni, évek kellenek, mire mindenki megérik rá.

A hét világbajnoki cím impozáns eredmény. Melyek voltak a legnagyobb kihívások, amelyekkel szembenéztetek a felkészülés és a verseny során?
Igen, nagyon sokat készültünk és nagyon örültünk az eredményeknek. Az első legnehezebb feladat a lassú zenére mazsorettezni, átadni teljesen egy zeneszámot a csajoknak. Nem csak a nehéz elemeket, hanem egy kis színészi tudást is fel kellett venni, és nekem is meg kellett tanulnom átadni. Ez számomra nagyon új volt, de sokan segítettek. A pompon koreográfia volt a másik mumus, nagyon fejlettek a világ összes pontján a lányok, így először kellett alkalmazni kadett korosztályban szaltókat. Nem csak nekünk volt nehéz ezt megtanítani, a táncosnak is nehéz ilyenkor a félelmét leküzdeni, mert csak a talajtól elrugaszkodva a levegőben vagy. Nagyon ijesztő nekünk és neki is, de sikerrel zárult és sikerült elsajátítania.
Hogyan toborozzátok az új tagokat a csapatba? Van-e valamilyen különleges követelmény vagy kiválasztási folyamat?
Az év elején szokott lenni a toborzásunk, iskolákban szoktunk bemutató órákat tartani. A szülőnek év elején el kell döntenie, hogy hobbi szinten szeretnék űzni ezt a sportot vagy verseny szinten, mert a versenysport azért nem egy olcsó dolog, és azt is meg szoktuk beszélni a szülőkkel, hogy csak évi egy-két versenyt vagy többet szeretne. Szintek szerint szoktuk őket bevezetni a tánc világába, először pompon, hogy a szertechnikát átvegyék, és utána jöhet a bot.
Milyen hosszú távú célokat tűztetek ki a Kyra Dance Team számára?
A hosszú távú cél, hogy minél erősebb csoportos koreográfiák is legyenek. Nagyon sok példaképünk van, akikhez fel szeretnénk nőni, nagyon sok továbbképzésre járunk, mind gimnasztika, mind mazsorett fronton, és ezeket jövőre be szeretnénk építeni a napirendbe.
Köszönjük az interjút és további sok sikert kívánunk a csapatnak!
A témában korábban Seregély Laurával és édesanyjával beszélgettünk, akik szintén kiemelkedő sikereket értek el nemzetközi szinten. A cikk ide kattintva érhető el!