KYRA DANCE TEAM
Hogyan indult a Kyra Dance Team?

3 éves korom óta táncolok, 7 évesen kezdtem el a mazsorettet, és a gimnasztika is — mióta eszemet tudom — része az életemnek. Szerencsére kiváló edzőim voltak, ezért jobb felkészítésről nem is álmodhattam volna.

A gyerekekkel mindig megvolt a közös hang, ezért érettségi után az első dolgom volt megszerezni a tánctanári végzettséget. Amint sikerült, el is kezdtem a tanítást. Először vendég tanárként letudtam a kötelező órákat, amiket nagyon élveztem, azután pedig saját pályára léptem.
Ahogy az edzőim is házaspárként üzemeltették az egyesületüket, most már én is párommal együtt dolgozom. Őt egyébként ugyanúgy feltölti a gyerekekkel való közös munka, és ezért ő is kitanulta ezt a fantasztikus szakmát.
Milyen típusú táncokat (sportot) tanít a Kyra Dance Team a gyerekeknek?
Ez elég széles körű: gimnasztika órán az alapok, mint az akrobatika, híd, cigánykerék, nulla kezes cigánykerék, vagyis arábel, szaltók, bognik elsajátítása az elsődleges, ezek után pedig egyénre szabjuk a koreográfiát. A nagyobb lányok például modern táncot tanulnak, hiszen ez csajosabb, illik hozzájuk. Van, aki lassú, balett jellegű táncot tanul, van, aki pompomozik, és van, aki gimnasztikázik, csak az akrobatikus elemeket vegyíti a tánccal.

A mazsorett kicsit egyszerűbb. Ezen az órán bot technikát tanítunk. Régebbi diákjainkat idén kezdtük el nyitni a twirling világa felé. Szeretjük az újdonságokat. Amint elsajátították az alapokat, csoportos koreográfiákat alkotunk.
Milyen eredményeket ért el eddig a csapat versenyeken? Melyik az a verseny, illetve eredmény, ami kiemelkedő számodra?
Rengeteg szép eredménnyel büszkélkedhet a csapat országosan és nemzetközileg is. Bár folyamatosan bővülünk, mégis sikerül jól teljesítenünk a versenyeken. Tavaly kijutottunk a világbajnokságra, és az egyik táncosunk elnyerte a világbajnoki címet mazsorett solóban, de egy 11. és egy 7. helyet is sikerült megcsípnünk. 2023-ban erre a szereplésre vagyok a legbüszkébb. Idén pedig hatalmas örömmel tölt el az első twirling koreográfiám, ami arany minősítést kapott.
Hogyan kapcsolódtok be az országos versenyekbe és eseményekbe?
Mint említettem, nagyon jó viszonyt ápolok a régi oktatóimmal, és sok egyesület van, ahol a tanárokkal és néhány diákkal is sikerült közelebb kerülni a továbbképzéseken. A mazsorettben nagyon segítőkészek vagyunk egymással, mindig megbeszéljük a következő állomásokat.
Célotok a külföldi, nagyobb tornákon, versenyeken való rendszeres megjelenés?
Ezt nem mondanám. A tánccsoport azért jött létre, hogy olyan helyeken tanítsunk, szerettessük meg ezt a fajta mozgásformát, ahol kevesebb a lehetőség, ahol ilyen sportfoglalkozás még nincs. A célunk, hogy egy közösséget alkossunk, ahova szeretnek a lányok járni, ahol megoszthatják a velük történt dolgokat, alázatot és magabiztosságot tanulhatnak. Jellemzően hazai versenyeken fordulunk meg, persze külföldi tornákon is részt veszünk, ha a szülők részéről is megvan a kellő támogatás.
Mivel csak nemrég kezdtük el a versenyszereplést, a külföldi szereplések esetén igyekszünk a már ismert helyekre vinni a tanulókat. Így nagyobb magabiztosságot nyerhetnek, és megtanulhatják versenyről-versenyre, hogyan is kell felállni a színpadra.
Milyen élmény volt a Nemzeti Színház felkérése, és hogyan készültetek fel a „Köztünk élő Petőfi” előadáshoz?
Hihetetlen élmény volt, nagyon örültem a lehetőségnek! Azért nem mindennapi, hogy a Nemzeti Színházban adhatják elő a kis táncosaid a koreográfiát, amit megálmodtál.

Milyen kihívásokkal találkoztatok a koreográfia összeállítása során?
A pályafutásom egyik legnehezebb időszaka volt. Bár korábban nem egyszer összeállítottam balett alapú táncokat, de itt ötvözni kellett a balettet, a mazsorett botot a szalag technikával, mindezt úgy kellett megalkotni, hogy a nézőknek ne tűnjön fel az eszközök cseréje. Elmondhatom, hogy nagyon ügyesek voltak a csajok, három hónap alatt felkészültek, és remekül helyt álltak.
Nekik is nagy kihívást jelentett, hiszen korábban nem volt lassú koreográfiájuk. Viszont itt adott volt a zene, és azzal kellett dolgoznunk. A színész gárda is nagyszerű volt, velük kiegészülve mindent megoldottunk.
Azt mondhatom, hogy sikert arattunk, a szakemberek is nagyon jó értékelést adtak az előadásra.
Nagy létszámmal dolgoztok, a mazsorett pedig helyigényes sport. Jelenleg hol próbáltok?
Bácsalmáson az iskolában próbálunk, bár a fűtés miatt kicsit költséges a terem bérlése. Viszont a gyerekek számára az iskola jelenti a legkényelmesebb és legpraktikusabb megoldást.
Amikor plusz órákat kell tartani, sokszor segít a művelődési központ és a máltai szeretetszolgálat is.
Kaptok-e bármilyen támogatást, szponzorációt?
Számunkra a legnagyobb támogatás jelenleg, ha termet kapunk. Minden mást meg szoktunk oldani. A ruhákat is magunk vásároljuk, mert nem szeretnénk ezzel terhelni a szülőket. Nem egyszerű szülőként szponzorálni a lányokat, hiszen évről-évre gyorsan kinövik a ruhákat.
Többször is megköszönted a szülők segítségét a fellépések, versenyek után. Miben tudnak a szülők partnerek lenni, hogyan járulnak hozzá a sikereitekhez?
A szülőknek rengeteg köszönhetünk. Bizalmat szavaznak nekünk azáltal, hogy a gyermekeiket hozzánk járatják. De a versenyeken is ők szokták a lányok frizuráját elkészíteni, és a legnagyobb szurkolótábort is ők adják.
Milyen terveitek vannak a jövőre nézve a Kyra Dance Teammel?
A célunk a folyamatos fejlődés. Idén eljutottunk egy nemzetközileg elismert oktató képzésére. Anetta Lucero járt Magyarországon, és mindkét képzésén részt vehettünk. Emellett a magyar mazsorett szövetség által rendezett továbbképzésen is ott voltunk. Ez az év a továbbképzésekről szól. (nevet)

Hogy a kérdésedre választ adjak: a tervünk minél szebb eredményeket elérni, minél többet fejlődni, és a csapatot egy nagyszerű közösséggé kovácsolni.
Köszönöm, hogy időt szakítottál ránk. További sok eredményes fellépést kívánunk neked és a csapatnak is!