Előzmények
Cikkünk első részében röviden beszámoltunk a Németh Balázs polgármester, Vérné Soltész Ilona vagyongazdálkodási és üzemeltetési ügyintéző, Barta Tiborné Gáll Ágnes, a Bácsalmási Önkormányzati Közszolgáltatási Közhasznú Nonprofit Kft. (BÖKK) vezetője, Kulesevics János igazgatósági tag, Tamás Ádám természetvédelmi őr, Novák Dániel, a Művelődési Központ munkatársa és Ódorné Sövény Rita könyvtárvezető kíséretében tett közterületek bejárásáról. Beszámolónkban a belterületi parkokat és tereket jártuk körbe, azonban az utunk a város határain túlra is elvezetett minket. Jelen cikkünkben a Sóstó és Rakéta Ökoturisztikai Látógatóközpont kerül terítékre.
Sóstó
A Sóstó 2018 óta ad otthont nyaranta a Kiskunsági Nemzeti Park bivalyainak. Az állatok jelenléte minden szempontból előnnyel jár. Amellett, hogy turisztikai látványosságként is fontos szerepet játszanak, a tó egészségének megőrzéséhez is hozzájárulnak, hiszen a legeléssel a nád terjedését gátolják, ezzel megelőzve a tó eliszaposodását.

Ugyan mérleg nem volt nálunk, viszont anélkül is meg tudtuk állapítani, hogy a bivalyok szépen gyarapodnak. Szemmel láthatóan jól érzik magukat a sekély vízű tómederben. Tamás Ádám természetvédelmi őr elmondása szerint a tó sajnos a kiszáradást megelőző állapotban van. Évek óta nagyon alacsony a víz állása. A bivalyok nélkül az eliszaposodás sokkal látványosabban jelenne meg.
A villanypásztor — bár jól működik — mégis javításra, cserére szorul. Németh Balázs polgármester reményét fejezte ki egy hamarosan érkező pályázat kapcsán, amely valószínűleg megfelelő forrást biztosít a póznák—kifejezetten költséges — cseréjéhez.
Már a tanösvény bejáratánál rengeteg szemetet, eldobott energiaitalos dobozt, chipses zacskót és italos üveget találtunk. Beljebb, a fészek alakú kiülőnél még több hulladékot hagytak a gondatlan látogatók, így a delegáció tagjaira hárult a szemét összegyűjtésének feladata.

Nem értem a dolgot. Elméletileg azért jönnek ki az emberek, hogy kiszakadjanak kicsit a városból és élvezzék a természetet, mégis károsítják azt, kihozzák és eldobják a szemetet!
Tamás Ádám, természetvédelmi őr.
Az ösvény félúton egy kilátóhoz vezet, ahol remek alkalmunk nyílt ornitológia megfigyeléseket tenni. Ádám ritka és őshonos madárfajokat mutatott nekünk. Az utunk azonban ezen a ponton véget ért, hiszen az ösvény a védett gyapjas gyűszűvirág élőhelye mellett vezet tovább, amelyet azonban— éppen a növények miatt — ebben az időszakban nem kaszálnak. Az idő rövidsége és a túra ruházat hiánya miatt pedig nem vállalkoztunk a továbbhaladásra.

Gyakran hallani a kritikát, hogy miért éppen ott lett kialakítva a tanösvény, ahol a gyapjas gyűszűvirág is él. Egyfelől éppen azért került ide, hogy ezeket a ritka növényeket is megtekinthessék a túrázók. Másfelől az eredeti útvonal beljebb, az erdőn keresztül vitte volna végig a látogatókat, azonban a szikes tóra a meder szélén sokkal szebb rálátás nyílik, ezért sokan inkább ezen az úton kezdtek járni.
Tamás Ádám.

A kaszálás, illetve annak az időszakos hiánya a jövőben is problémát fog okozni, így közös döntés született arról, hogy tájékoztatótábla kihelyezésével informálják a kilátogatókat a gyapjas gyűszűvirág élőhelyéről és a tanösvény bejárhatóságának időszakos korlátjairól. A tábla az ősz folyamán kerül kihelyezésre.
Rakéta Őkoturisztikai Látógatóközpont
Utolsó állomásunk a Rakéta Ökoturiszitkai Látógatóközponthoz vezetett. A 2022 nyarán átadott, gyönyörűen felújított látógatóközpont azóta már több rendezvénynek is otthon adott. Legutóbb egy remek hangulatú nyílt napot szerveztek oda a Művelődési Központ és az önkormányzat munkatársai, azonban a rendszeres látógatás lehetősége technikai problémák miatt továbbra sem biztosított. Németh Balázs polgármester elmondása alapján folyamatosan dolgoznak azon, hogy végre rendeltetésszerűen üzemelhessen a hely. Addig is BÖKK munkatársai rendszeresen kaszálják és rendben tartják a területet.




A bejárást végül a horgásztó megtekintésével zártuk. A hódok mellett sajnos az emberi tevékenység nyomait is mindenhol tetten értük: az erdőben, a tóban, az úton és az út mellett a szemetelés általános jelenség.


Összességében igen hasznosnak bizonyult a közterületek, turisztikai létesítmények és parkok bejárása. Saját szemünkkel láthattuk a problémákat, lehetőségünk nyílt a közös gondolkodásra és a cselekvésre.
