Népbetegség?
A hulladék illegális elhelyezése valószínűleg az emberi civilizációval egyidős probléma, azonban az elmúlt években olyannyira elharapódzott az országban (ahogy világszinten is) a jelenség, hogy a kormány külön programot hirdetett „Tisztítsuk meg az országot!” elnevezéssel, mellyel elkötelezte magát a törvénytelen hulladéklerakók felszámolás és megelőzése mellett. Eme program hívta életre a megyei hulladékgazdálkodási hatóságokat is.
A probléma kezelése azonban települési szinten is aktív közreműködést és beavatkozást igényel, hiszen a hatóság bejelentés alapján végez kivizsgálást, a hulladék tulajdonosának, korábbi birtokosának megállapítása pedig koránt sem egyszerű feladat, és az esetek többségében eredménytelen is, ilyenkor – jogszabályi előírások alapján — az érintett ingatlan tulajdonosát szólítják fel a hulladék elszállítására.
Ahogy azonban Németh Balázs polgármester is megerősítette, a szemetelő személye általában nem azonos a telektulaj személyével. A város közterületein elhelyezett szemét elszállítása pedig Bácsalmás Város Önkormányzatának erőforrásait terheli.
Jellemzően építési törmeléket, és kommunális hulladékot helyeznek el illegálisan. Ez utóbbit nem tudom megérteni, hiszen havi szinten négy alkalommal viszik el a fekete kukákat, kétszer a szelektív hulladékgyűjtőt, évi két alkalommal díjmentes lomtalanítás kérhető, a zöldjárat gondoskodik a kerti hulladékról, hulladékudvar van fenntartva, mindezt egy nem túl jelentős összeg ellenében végzi a szolgáltató.
Németh Balázs, polgármester
Az önkormányzat esetenként nagyságrendileg félmillió forintot fordított a lerakatok felszámolására. A konténer bérlése, elszállítás költségei így jelentős terhet róttak a városra, ezért stratégát váltottak:
Mobil kamerákkal és állandó kamerarendszer telepítésével igyekszünk fényt deríteni a szemetelők kilétére, és az eredmények minket igazolnak. Már több személyt is sikerült beazonosítanunk, és sajnálatosan néhány meglepetés is ért minket, hogy kik is a szemetelők. Minden esetben rendőrségi feljelentést kell kezdeményeznünk, amit meg is teszünk.
Németh Balázs, polgármester

Az elmúlt időszakban országosan és települési szinten is hatalmas felújítási, építkezési kedv volt tapasztalható. A munkálatok során keletkező építési, bontási törmelék felszámolása, elszállítása sokaknak nehézséget okozott. Így vált a sitt szállítás jövedelmező üzletággá, azonban az kérdéses, hogy a hulladék hol végzi? A helyi tapasztalatok is megerősítették, hogy vélhetően leleményes és „olcsón” dolgozó vállalkozók helyeznek el rendszerint erdőszéleken, földes utakon ilyen, másodlagos nyersanyagot. Pedig az építőiparban az ilyen hulladék felhasználása egyre inkább terjed.
Kezdeményeztük a vállalkozói szférában egy telephely kialakítását, azonban a megkeresett cégek a mélykúti zöldhulladék és építési törmelék átvevőtelep közelsége miatt nem számolnak Bácsalmással. Így ismét csak ránk hárul, hogy elejét vegyük az építőiparban amúgy hasznos törmelék illegális elhelyezésének. A feldolgozás elvégzéséhez azonban egy összetett engedélyezési procedúra szükséges. Mi azonban elkötelezettek vagyunk, pedig legtöbbször ebben a látszólag szélmalomharcban az önkormányzaton csattan az ostor.
Hogy az emberi természet sajátossága, vagy valamilyen más belső indíttatás okozza sokakban az igénytelenség igényét, azt nem tudjuk. Azonban a szántóföldeken, erdőkben, erdőszéleken, utak mentén, köz- és magánterületeken illegálisan elhelyezett hulladékok nemcsak hogy elcsúfítják, szennyezhetik környezetünket és a természetet, hanem veszélyeztethetik az egészségünket is.
Ez ellen pedig közös feladatunk fellépni.
