Németh Balázs polgármestert kérdeztük.
Az elmúlt években az ingatlan árak jelentősen emelkedtek, aminek egyenes következménye, hogy a saját lakás, saját ház helyett inkább a bérlemények felé fordulnak az emberek. Bácsalmásra miként hat az ingatlanpiac jelenlegi helyzete?
Az önkormányzatnak összesen 67 bérlakása van és megközelítőleg 15 üzlethelyiséggel rendelkezünk. Három éve volt egy nagyobb hullám, amikor kivették az összes üzletet, a lakások pedig régóta folyamatosan bérelve vannak. Túlkereslet van a bérleményekre, ami részben annak is köszönhető, hogy kedvezőek a bérleti díjaink. Ez azért szükséges, hogy az alacsonyabb jövedelmű lakóknak, családoknak is megfizethető lakhatást biztosítsunk. Az alacsonyabb díjak azonban olyan helyzetet teremthetnek, ahol a piaci bérlakások tulajdonosai nehezebben találnak bérlőket, mert az önkormányzati lakások jelentős versenyt jelenthetnek számukra. Az idei évben azért is kellett valamelyest emelnünk a bérleti díjakon, hogy megszüntessük ezt a piactorzító hatást. Másrészt az aktuális gazdasági helyzetet is le kellett követnünk. Azonban még így elmondható, hogy nagyon kedvező megoldást nyújt egy önkormányzati albérlet.
Az utóbbi időben a mobilitás is egyre jobban erősödött. Jelentős igény jelent meg a bérleményekre, és főként a lakásokra, hiszen a fenntartásuk általában jelentősen olcsóbb, mint egy családi háznak.
Látjuk az igényt, és folyamatosan számolunk, tervezünk. Korábban felmerült az ötlet, hogy építsünk egy 10-12 lakásos társasházat, azonban a jelenlegi gazdasági helyzetben egyetlen tényező sem kedvez egy ilyen beruházás megvalósításának. Az építkezés és az alapanyagok árai is magasak, a hitelkamatok pedig növekedtek. Ettől független folyamatosan keressük a lehetőségeket. Az első kínálkozó pályázattal megindítanánk egy ilyen beruházást.

Az ingatlanárak szinte világszerte emelkedtek, Magyarországon is elképesztő számokkal találkozhatunk egy-egy hirdetés mellett. Bácsalmáson hogyan alakulnak az árak?
Rendszeresen találkozom a helyi ingatlanosokkal, mert elengedhetetlen, hogy az ingatlan viszonyokkal tisztában legyek. Az árak nálunk is felkúsztak, már nem ritkaság a 30 millió forint fölötti ház sem. Sajnálatosan a magas árak visszafogják a keresletet, ezzel pedig kevésbé vonzó letelepedési alternatívát nyújtunk.
Ha Bácsalmáson 30 millió forintért kínálnak egy családi házat, Baján pedig egy hasonlót megkaphat az ember 5-10 millió forinttal többért, akkor jó eséllyel a nagyobb várost választják sokan. Baja egy közel 35 000 fős nagyváros, amivel mi nem tudunk versenyre kelni.
Egyébként az ingatlanosoktól úgy értesültem, hogy jelentős a kereslet a viszonylag olcsó, de rossz állapotú, adott esetben akár omladozó házakra is, amelyek többnyire nem tesznek eleget a lakhatás feltételeinek. Szerencsés esetben ezek felújítási vagy bontási szándékkal kerülnek megvételre, azonban előfordul az a nem ideális állapot is, amikor a vásárlást követően a vevő nem tudja kigazdálkodni a ház rendbetételét. Ezt az helyzetet önkormányzati felvásárlással és bontással lehet megelőzni, amit mi is elkezdtünk korábban. Adatbázist készítettünk a romos, lepusztult, menthetetlen állapotú és elhagyatott ingatlanokról, majd feltártuk a tulajdoni viszonyokat. A legtöbbnél azt tapasztaltuk, hogy jogilag ragadtak be. Sok jelzáloggal terhelt, állami kezelésben vagy végrehajtás alatt lévő, számtalan tulajdonhányaddal rendelkező ingatlant, illetve egyéb, problémás hátteret találtunk, ami szinte lehetetlenné tette a felvásárlást. Ennek ellenére 5-6 menthetetlen ingatlant sikerült már megvennünk és eltakarítanunk. Ezt követően értékesítettük a telkeket, hiszen nem azt volt a célunk, hogy üres telkekkel szórjuk tele a települést. Bár építkezni közel ugyanannyiba kerül Szegeden, mint Bácsalmáson, a telekárak viszont nálunk lényegesen olcsóbbak.
Köszönjük a tájékoztatást polgármester úr.
A folytatásban Boruzs Balázs ingatlanértékesítő osztja meg tapasztalatait a bácsalmási és a környező települések ingatlanviszonyairól.
